Nyhetsbrev #3-2022

Info från SGR (Sudergutarnas ridhusförening)

 • Vi behöver hjälpas åt att se till att våra anläggningar hålls rena och fräscha. Alla som använder anläggningarna MÅSTE ta bort all skit efter både sig själv och sin häst/hund.
  Vid flera tillfällen har det varit hästbajs på banorna i Havdhem när ridhusföreningen skall harva dem. De skall INTE behöva plocka bajs efter någon annan.

 • P g a det tuffa läget med höjda elpriser måste vi hjälpas åt att hålla ned elkostnaderna. SGR kommer att sänka värmen i cafeterian och på en av toaletterna. Om man skall ha dagsaktiviteter/ tävlingar får man ställa upp värmen men man måste komma ihåg att sänka den igen. Det är mycket viktigt att dörrarna till cafeterian och toaletterna alltid är stängda.

  /SGR och SGRK styrelse

Aktiviteter på gång i SGRK

 • 29 oktober CM hoppning 
  Du som är 15 år eller yngre är välkommen på US (ungdomssektionens) CM-hoppning i Sudergutarnas ridhus i Havdhem lördag 29 oktober. Samling kl 9.00, första start kl 10.00. Anmälan senast 27 oktober via sms till Maja Casanova 076 768 23 72.
 • 29 oktober KM i hoppning
  Lördag eftermiddag den 29 oktober är det KM i hoppning i Sudergutarnas ridhus i Havdhem.
  Höjd: ponny LC – LA, ridhästar 100 – 130 cm. Anmälan görs på TDB under arrangemang. Ev frågor kontakta Åsa Nilsson 073 781 12 53.

 • 1-2 november Jan Larsson läger
  På höstlovet 1-2 november anordnas det läger för Jan Larsson i Sudergutarnas ridhus i Havdhem. Tisdag markarbete + teori och onsdag hoppträning + teori.
  Ponnyerna börjar med lektion, första grupp är ca kl 14.00. Teori ca kl 17.00-18.00. Föräldrar/medhjälpare får gärna vara med på teoripasset.
  Ridhästryttarna börjar med teori ca kl 18.00. Föräldrar/medhjälpare får gärna vara med på teoripasset. Ca 19.15 första lektionspass för ridhästarna.
  Matig fika kommer att finnas i samband med teoripassen.
  Kostnad 600 kr. Anmälan senast 24 oktober till Emma Jansson via sms 073 379 49 81.

 • 6 november Maskeraddressyr
  Dressyrkommitten anordnar maskerad dressyr i Sudergutarnas ridhus i Havdhem den 6 november kl 13.00. Klasser LD:4, LC:1, LB:1 OCH LB:2. Önskar man rida något annat program kan man kontakta Anna Jakobsson. Pris till bästa utklädda. Anmälan senast 3/11 till Anna Jakobsson 070 024 14 70.

 • 18 november KM fest
  Fredag 18 november är det KM-fest i Stånga skolas matsal kl. 18.00. Styrelsen bjuder på Taco sedan firar vi årets km-pristagare. Anmälan till Kajsa Melin senast 14 november på sms 073 363 89 85.

 • 19 och 26 november Louise Etzner träning – Inställd
  Lördagarna den 19 och 26 november anordnas ett 2 dagars ridläger för B-tränare och olympisk medaljör Louise Etzner-Jakobsson i Havdhems ridhus. Dessa två träningsdagar är till för klubbens alla tävlingsryttare/kuskar inför förberedelserna både mentalt och fysiskt inför nästa tävlingssäsong 2023. Vi kommer på förmiddagarna att ha teori och träning för ryttaren. Efter lunch blir det rid-träning för ekipagen, enligt schema som läggs upp efter inkommande anmälningar. Ridningen och ryttarens träning kommer att följa förmiddagens teorigenomgång. Vi har önskemål, att föräldrar, chaufför/kompis/hästskötare är välkomna att sitta med och lyssna på teorin och ridpassen.
  Klubbens alla lagledare får gärna vara med, framförallt vid teorin. Kostnad är 600 kr för båda dagarna. Info/anmälan senast 7 november till Karin Vistrand, 0708-241282 eller karin.vistrand@gotland.se.

 • 10 december Julshow
  Lördag den 10 december kl 14.00 anordnar US tillsammans med alla kommittéer Julshow i Sudergutarnas ridhus i Havdhem. Mer info kommer inom kort på komma på hemsidan/instagram/fb. Vi vill gärna ha en stor kör som sjunger till vårt luciatåg, så vill du vara med och sjunga får du gärna vara med. Info om träningar för kören på klubbens sociala medier.

 • 2023 Träning för Sylve Söderstrand
  I början av 2023 kommer Sylve Söderstrand att ha två dagar träning i SGRK. Det kommer troligen att bli två veckodagar under v 9 när det är sportlov. Info kommer på hemsidan/instagram/fb så fort datum är bestämt.

GRF föreläsningar 2022
Gotlands ridsport förbund bedriver under hösten ett projekt om ”mental hälsa ger prestation” om psykiskt ohälsa och prestationsångest.

 • 24 oktober kl 18.00 Jenny Apoy-Söderdahl
  Föreläsning/träff med Jenny Apoy-Söderdahl som jobbar på barn och ungdomspsykiatrin. Anpassad till föreningarnas ledare samt vuxna över 18 år. Gratis. Anmälan till Emma Jansson senast 14 november på sms 073 379 49 81.

 • 14 november Johanna Lassnack
  Föreläsning med Johanna Lassnack i Säveskolans aula. Gratis för SGRK medlemmar. Anmälan senast till Emma Jansson via sms 073 379 49 81.

 • 5 december kl 18.00 Jenny Apoy-Söderdahl
  Föreläsning/träff med Jenny Apoy-Söderdahl som jobbar på barn och ungdomspsykiatrin för ungdomar 13-17 år. Gratis. Anmälan till Emma Jansson via sms 073 379 49 81.

Mer info om föreläsningarna kommer på https://ridsport.se/Distrikt/gotlandridsportsforbund

Tävlingar 2023
SGRK kommer att dra ned på tävlingar f o m 2023 p g a att det blir för stor arbetsbelastning för våra funktionärer och medlemmar. Vi kommer att gå från 19 tävlingsdagar till 12 tävlingsdagar.

Kommittéernas förslag:
Dressyr: Vårtävling (2 dagar) och hösttävling (2 dagar)
Hoppning: Påskhoppet (2 dagar) och oktoberhoppet (2 dagar)
Körning: 1 komplett tävling i oktober.
WE: April och september.

SGRK Vision

 • Representanter ur styrelsen samt alla kommittéer + US har diskuterat SGRK vision för de kommande 5 resp10 åren. Vår stora utmaning framåt är att hitta nya medlemmar, framförallt barn och ungdomar. I alla grenar behövs det påfyllnad med medlemmar.

 • Vi behöver även få fler utbildade funktionärer, både i klubben men även i andra klubbar Gotland. I vissa grenar finns det endast ett fåtal funktionärer som måste arbeta på alla tävlingar som anordnas på Gotland.

 • Vi diskuterade även utveckling av våra anläggningar i Gropen och Havdhem.
  Gropen
  Göra om underlaget på 40 x80 m banan (banan närmast klubbhuset).
  Bygga ett nytt klubbhus närmare vägen med en bra parkering för funktionärer + publik.
  Bygga en bro till körningen.
  Flytta fållorna dit klubbhuset står idag.

  Havdhem
  Sekretariat nära stora utebanan som kan användas när vi har utomhustävlingar. Förslag på kortsidan vid vägen ned till vattenverket, men då behöver även domartornet flyttas till den kortsidan.
  En bank i anslutning till stora utebanan men inte på själva banan.
  Ett ridhus (60×80) till som kan användas av alla grenar i klubben.

Har du som medlem några tankar kring SGRK vision får du gärna höra av dig till emma.jansson@sgrk.nu eller kajsa.melin@sgrk.nu

2022-10-11

Leave a reply